E-commerce w Polsce 2023 i opakowania dla e-handlu

Zmieniające się nastroje konsumentów i ich preferencje sprawiają, że firmy i sklepy przechodzą od tradycyjnych do e-commerce. W Polsce już 2023 rok będziemy mieli całkiem inny rynek e-handlu niż dziś – dużo większy, z szerokim spektrum usług zarówno dla średnich, jak i małych firm. Aby dobrze to wykorzystać, warto poznać aktualne trendy na rynku e-commerce.

Rynek e-commerce w Polsce 2023 – analiza rynku

Rynek e-commerce w Polsce 2023 – analiza rynku Wzrost globalnego rynku e-commerce dynamicznie przekłada się na rozwój polskiego sektora e-handlu. W ciągu ostatnich kilku lat polski rynek e-commerce urósł dwukrotnie, a szacunki mówią, że do 2023 roku może osiągnąć wartość 100 miliardów złotych. Tak dynamiczny wzrost to głównie zasługa rosnącej liczby internautów oraz coraz większej świadomości i chęci korzystania z usług e-commerce. Według raportu Gemius/PBI "E-commerce w Polsce 2019" aż 92% respondentów kupowało online w 2018 roku, a 61% robiło to częściej niż rok temu.

Jak podaje GUS, regularnie kupujemy przede wszystkim odzież (37%), obu wie (23%), produkty spożywcze (21%) oraz kosmetyki i artykuły chemiczne (17%). Według raportu IKEA Lifelab kończącego ważne trendy w e-commerce w Polsce - w przypadku poszczególnych branż w 2023 roku prowadzone transakcje online mogą rosnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Warto zauważyć, że sektor e-commerce wciąż przyciąga nowych graczy – zarówno międzynarodowych, jak i krajowych. Między innymi Amazon podpisał umowy z polskimi dostawcami, a głównymi graczami na rynku pozostają m.in.: Allegro, Ceneo, Morele, i OleOle.

Jak wskazuje raport Gemius/PBI, w Polsce bardzo ważny jest trend omnichannel – wraz z rosnącą popularnością mobilnego handlu widoczna jest potrzeba połączenia różnych kanałów sprzedaży (stacjonarnego oraz internetowego). Aktualnie coraz więcej firm oferuje klientom możliwość finalizacji transakcji online poprzez stronę lub aplikację mobilną, a ostateczną istotność dla sektora e-commerce posiadają programy lojalnościowe zintegrowane z Systemem POS. W najbliższych latach obserwować będziemy tak że wzrost znaczenia nowych technologii, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa. Jako przykład, płatności mobilne będą coraz bardziej popularne poprzez wartość dodaną w postaci pełnej anonimowości i bezpieczeństwa. Podsumowując, pozytywna dynamika rozwoju rynku e-commerce w Polsce może mieć strategiczne konsekwencje dla polskiego handlu detalicznego. Według branżowych raportów sektor osiągnie jeszcze większy sukces w 2023 roku, co oznacza powstanie silnych podmiotów e-commerce i zwiększenie skali konkurencji na polskim rynku detalicznym.

Wymagania dla przedsiębiorców związanych z opakowaniami i transportem

Zgodnie z raportem PwC "E-commerce w Polsce 2023 - jak rośnie rynek e-handlu i co go czeka" przedsiębiorcy związani z opakowaniami i transportem mogą spodziewać się wzrostu popytu na ich produkty i usługi. Wymagania wobec nich będą jednak rosnąć. Dla przedsiębiorców ważne będzie dostosowanie się do nowych tendencji, takich jak:

* cyfryzacja procesów logistycznych - konieczność obsługi coraz większej ilości zamówień online wymaga od przedsiębiorców inwestycji w nowoczesne narzędzia i systemy informatyczne;

* ograniczanie emisji CO2 - klienci (zarówno B2B, jak i B2C) coraz częściej preferują produkty i usługi pochodzące z odpowiedzialnego źródła zasilania, co wymaga inwestycji w nowe technologie ograniczania emisji gazów cieplarnianych;

* efektywność energetyczna - ponieważ transport jest ważnym składnikiem procesu dystrybucji produktów, przedsiębiorcy powinni dbać o to, by ich łańcuchy dostaw były jak najbardziej efektywne energetycznie.

Większe zapotrzebowanie na szybkie dostawy

Rynek e-commerce w Polsce rośnie w szybkim tempie. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba użytkowników internetu kupujących online wzrosła o ponad 10 milionów. Przewiduje się, że do 2023 roku liczba ta będzie jeszcze większa i będzie sięgać blisko 18 milionów. To oznacza, że ​​prawie każdy czwarty Polak będzie kupował przez internet.

Opakowania w e-commerce

Z uwagi na tempo wzrostu rynku nieodzownym elementem gry rynkowej jest zwiększenie swojej konkurencyjności, w każdy możliwy sposób. Jednym z tych elementów są opakowania z którymi klient styka się bezpośrednio i mogą być nośnikiem treści i emocji. Coraz większe znaczenie ma jakość opakowań, które stosujemy do wysyłania naszych produktów. Dzięki odpowiednio dobranym opakowaniom możemy zadbać o bezpieczeństwo przesyłek oraz poprawić ich estetykę, co przekłada się na lepsze wrażenia naszych klientów. Warto pamiętać, że opakowania stanowią nie tylko konieczny element transportu naszego produktu, ale też okazję do wyróżnienia się na tle konkurencji.

Wybierając na przykład ekologiczne materiały jako folię bąbelkową lub opakowania, możemy zorganizować czynnik atrakcyjności i łatwo dać do zrozumienia, że dbanie o Ziemię to dla nas istotna wartość. Proekologiczne postawy są coraz ważniejsze dla konsumentów, a tym samym dla przedsiębiorców.

Odpowiednio dobrane opakowanie ma wielki potencjał, może stanowić identyfikator marki oraz sposób powitanie nowego klienta. Niemal każde opakowanie możemy umilić detalami oraz unikalną estetyką. Dzięki temu, zwykła przesyłka stanie się niezwykle atrakcyjnym doświadczeniem dla klienta, co wpłynie na jego lojalność wobec naszej marki.

Jak pomagamy w doborze odpowiednich opakowań?

Nowe firmy często zupełnie nie wiedzą jakie mają możliwości w zakresie opakowań i wybierają je w ciemno, metodą losową. My możemy pomóc w doborze odpowiednich opakowań poprzez przeprowadzenie audytu i identyfikację celów produktu. Na podstawie tego audytu możemy zalecić wybrane opakowania, które będą najbardziej odpowiednie dla Twojej firmy i Twoich produktów. Poza tym, jeśli pozwalają na to Twoje zasoby finansowe lub ograniczenia techniczne, możemy również pomóc Ci wybrać materiały opakowaniowe, takie jak papier, folia i tworzywa sztuczne oraz sugerować optymalne rozmiary i kształty opakowań. To sprawi, że twoja firma będzie mogła wybrać opakowania najbardziej odpowiednie dla jej produktów.

Firmy z doświadczeniem często korzystają z przyzwyczajenia z tych samych materiałów i dostawców, bo tak im wygodnie. Tymczasem dla tych firm kluczowa jest optymalizacja kosztów opakowaniowych, które wdrażamy u naszych klientów przy pełnej współpracy w tym zakresie. Nasze konsultacje obejmują wybieranie odpowiednich materiałów opakowaniowych, optymalizację wymiarów i kształtów opakowań oraz testy dotyczące trwałości produktu. Następnie na podstawie tych informacji można określić jakiego rodzaju pudełko będzie najlepsze i czy istnieje szansa na łatwe upakowanie towaru bez uszczerbku dla jakości.

Skorzystaj z naszej oferty. Pomożemy i doradzimy najlepsze rozwiązania opakowaniowe.