Coraz częściej słyszymy o plikach wektorowych i ich zastosowaniu w druku. Jest to niezwykle ważny temat dla grafików, którzy tworzą projekty drukarskie, ale także dla osób, które mają zamiar samodzielnie wydrukować swoje prace na domowym sprzęcie. Dowiedz się więcej o tym, co to jest plik wektorowy i dlaczego jest potrzebny do druku!

Co to jest plik wektorowy?

Wektorowe grafiki to pliki, które zawierają informacje o tym, jak powinna być wyświetlana każda część obrazu. Są one przydatne do drukowania, ponieważ mogą być łatwo skalowane bez utraty jakości.

Jakie są jego rodzaje?

Pliki wektorowe to pliki, które zawierają informacje o punktach i liniami. Są one niezbędne do drukowania, ponieważ pozwalają na precyzyjne odwzorowanie obrazu. Istnieje wiele rodzajów plików wektorowych, a najpopularniejsze to: EPS, AI (Adobe Illustrator), CDR (Corel Draw)SVG. Plik wektorowy możemy też zapisać w formie PDF

*Ważne. Częstym błędem jest eksportowanie pliku JPG, PNG do PDF i przesyłanie do grafika celem realizacji projektów. Sam eksport takiego pliku nie tworzy pliku wektorowego, a jedynie umożliwia jego zapis z innym rozszerzeniu, co nie poprawia jego docelowej jakości.

Jakie są jego zalety?

Pliki wektorowe są idealne do druku, ponieważ są one łatwe do przeskalowania i nie tracą jakości podczas skalowania. Ponadto, pliki wektorowe mogą być edytowane w programach graficznych, takich jak Adobe Illustrator lub Inkscape, co czyni je idealnymi do tworzenia projektów graficznych.

Dlaczego pliki wektorowe są potrzebne do druku?

W przemyśle poligraficznym używane są dwa główne typy plików: wektorowe i bitmapowe (BMP, JPG, PNG). Drukarnie preferują pliki wektorowe, ponieważ można je łatwo dopasować do dowolnej wielkości bez utraty jakości. Pliki wektorowe są również łatwiejsze do edytowania niż bitmapowe.

Jak zrobić plik w wersji wektorowej?

Wykonanie pliku wektorowego jest procesem, który wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Aby przygotować plik wektorowy, należy sięgnąć po program do projektowania graficznego. Najpopularniejsze programy tego typu to Adobe Illustrator, CorelDRAW oraz Inkscape.

Pliki wektorowe mają kilka zalet. Są one elastyczne i mogą być łatwo modyfikowane. Można je powiększać i pomniejszać bez utraty jakości. Są także "bardzo lekkie", co ma duże znaczenie przy przesyłaniu ich drogą elektroniczną.

Czy PNG to plik wektorowy?

PNG to format pliku graficznego, który może być używany do przechowywania plikó graficznych. PNG działa na zasadzie kompresji, co oznacza, że moga występować straty jakości w obrazie docelowym. Przy realizacji naszych projektów np. przy projektowaniu i drukowaniu taśm pakowych z nadrukiem plik PNG nie jest wystarczający

Czy JPG to plik wektorowy?

JPG nie jest plikiem wektorowym. Jest to format pliku rastrowego, który jest zapisywany w formacie 8-bitowym lub 12-bitowym. Rastrowy obraz wektorowy jest tworzony przez zapisanie punktów rastrowych w formacie cyfrowym. Ten rodzaj pliku jest bardzo popularny ze względu na swoją prostotę i możliwość łatwego wyświetlania na urządzeniach elektronicznych, takich jak monitory komputerowe i smartfony. Podobnie jak plik PNG tak samo PJPG - przy projektowaniu i drukowaniu taśm pakowych z nadrukiem plik JPG nie jest wystarczający.

Co to znaczy "zamień czcionki na krzywe"?

"Zamień czcionki na krzywe" to jeden z trybów w programach do edycji grafiki wektorowej. Polega on na zamianie czcionek rastrowych na wektoryzację krzywych. Jest to przydatne, gdy chcesz użyć danej czcionki w programie do edycji grafiki wektorowej lub jeśli chcesz zmniejszyć rozmiar pliku bez utraty jakości.

Podsumowanie

Wektorowe pliki graficzne to podstawa każdego projektu drukowanego. Jak wspomnieliśmy wyżej codziennie realizujemy projekty taśm pakowych z nadrukiem. Pliki wektorowe są niezbędne, ponieważ służą do wygenerowania projektów wysokiej jakości, którę będą w stanie prezentować się profesjonalnie.

Pliki wektorowe mogą zawierać różne elementy, takie jak tekst, obrazy i kształty. Każdy z tych elementów jest przechowywany w osobnym warstwie, dzięki czemu można je łatwo edytować i dostosowywać do potrzeb klienta.