Jak płacić mniej za odpady opakowaniowe?

Każda firma wprowadzająca do obrotu opakowania zobowiązana jest do opłacania odpadów opakowaniowych, ale czy można je opłacać w inny i tańszy sposób? Sprawdź w naszym artykule, jak możesz oszczędzić pieniądze przy odprowadzaniu odpadów opakowaniowych. Przedstawimy Ci systematyczne podejście, dzięki któremu możesz zmniejszyć wydatki na tego rodzaju usługi!


Co to jest opłata za odpady opakowaniowe?

Opłata za odpady opakowaniowe jest obowiązkowym składnikiem ceny opakowań. Jest naliczana przez producentów i dystrybutorów, którzy mają obowiązek sprzedawać opakowania wyprodukowane z materiałów pochodzących ze źródeł recyklingu. Stanowi ona gwarancję, że producenci i dystrybutorzy biorą na siebie koszty utylizacji odpadów opakowaniowych.


Jak można obniżyć koszty opłaty odpadów opakowaniowych?

Przejdźmy do konkretów. Możesz skorzystać z naszego kalkulatora opłat produktowych BDO 2023 i zobaczyć ile Twoją firmę będą kosztować opłaty produktowe. W zależności od tego jak dużo odpadów generuje Twoja firma kwoty te będą rosły proporcjonalnie.

Przykładowo, jeśli odpadem będą tuleje tekturowe po folii stretch to dość łatwo można policzyć koszty jakie wygenerują - w sekcji papier i tektura.


Jeśli zużywasz (w danym okresie) 1000 rolek folii stretch 2,7 kg 23 mikrony (waga tulei: 300 gr) wygeneruje: 100 kg odpadów tekturowych - koszt opłaty produktowej na 2023 rok - 70 zł

Jeśli zużywasz (w danym okresie) 10000 rolek folii stretch 2,7 kg 23 mikrony (waga tulei: 300 gr) wygeneruje: 1000 kg odpadów tekturowych - koszt opłaty produktowej na 2023 rok - 700 zł

Pomysł na optymalizację kosztów odpadów produktowych 2023

Można wdrożyć małą optymalizację tych kosztów zmieniając tradycyjną folia stretch z tulejką na beztubową folię stretch.

Po jej wykorzystaniu nie zostają tuleje tekturowe, bowiem jej rdzeń wykonany jest z folii stretch, który podlega wykorzystaniu w procesie pakowania.Tym samym unikamy tu kosztów odpadów tekturowych. Wydawać by się mogło, że w aspekcie zakupu dość dużych ilości rolek stretcha ta oszczędność jest niewielka, ale wobec cyklicznych zamówień lub ich większej skali stają się po prostu realną oszczędnością dla firmy, co jest szczególnie ważne w dość trudnych dla firm czasach.


Beztubową folię stretch możecie kupić tutaj.

Dyspenser do beztubowej folii stretch tutaj i tutaj