Koperty to nieodłączny element korespondencji, bez których trudno wyobrazić sobie wysyłanie listów czy dokumentów. Szeroki wybór rozmiarów i formatów pozwala na dopasowanie odpowiedniej koperty do potrzeb każdego nadawcy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym rozmiarom i wymiarom kopert, aby pomóc w wyborze odpowiedniego rozmiaru.

Standardowe rozmiary kopert

Standardowe rozmiary kopert to te, które są najczęściej spotykane i dostępne w większości sklepów papierniczych. Oto kilka przykładów:

 • C6: 114 x 162 mm
 • DL: 110 x 220 mm
 • C5: 162 x 229 mm
 • C4: 229 x 324 mm


Wymiary kopert niestandardowych

Niektóre sytuacje wymagają użycia koperty o niestandardowych wymiarach. Na przykład, gdy nadawca chce wysłać plakat lub mapę, może potrzebować większej koperty. Oto kilka przykładów niestandardowych wymiarów kopert:

 • B4: 250 x 353 mm
 • B3: 353 x 500 mm
 • B2: 500 x 707 mm
 • B1: 707 x 1000 mm


Formaty kopert

Oprócz rozmiarów, koperty mogą różnić się również formatem. Format koperty oznacza proporcje długości i szerokości koperty. Oto kilka przykładów formatów kopert:

 • Prostokątne: wymiary szerokości i długości są różne, na przykład - koperty C5
 • Kwadratowe: wymiary szerokości i długości są takie same, na przykład - koperty C6
 • Panoramiczne: wymiary szerokości są większe niż długości, na przykład - koperty DL
 • Wąskie: proporcje szerokości i długości są bardziej zbliżone do jednego, na przykład - koperty C7
 • Duże koperty formatu "A": rozmiar jest dostosowany do wymiarów arkusza papieru A4, na przykład - koperty C4
 • Koperty typu "wallet": posiadają podwójne składanie, dzięki czemu pozwalają na zmieszczenie więcej treści

Kolejnym rodzajem kopert, który warto wspomnieć są koperty z rozszerzanymi bokami. Te koperty posiadają dodatkowe kieszenie boczne, co pozwala na zwiększenie pojemności koperty. Są one szczególnie przydatne do wysyłki dokumentów o grubości większej niż standardowa koperta. Przykładem takiej koperty jest format C4+ lub C5+ . Wymiary tego typu kopert są nieco większe niż standardowe, co pozwala na zmieszczenie grubszych dokumentów.

Warto pamiętać, że te rozmiary i formaty kopert są tylko przykładowymi i różnią się w zależności od producenta. Dlatego też przed wyborem odpowiedniej koperty warto sprawdzić dokładne wymiary i format oferowane przez producenta.

Dopasuj rozmiar koperty

Szerokość dokumentu (mm):
Długość/Wysokość dokumentu (mm):


Rozmiary kopert

Koperta idealnie dopasowana do rozmiaru twojego zamówienia i charakteru korespondencji to gwarancja sukcesu. Zanim więc napiszesz list, warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące właściwego formatu i rozmiaru koperty.

Wymiary standardowe: C6, C5, B5 Rozmiary kopert European Standard są tak skonstruowane, aby pomieścić A4-kartkę papieru pozfoldowaną w trzy. Najpopularniejsze formaty to C6 (114 x 162 mm), C5 (162 x229 mm) i B5 (176 x 250 mm).

Dla porównania: rozmiar DL to 110 x 220 mm. Większość kopert standardowych jest otwierana od góry, ale istnieją również modele boczne. Niestandardowe wymiary: Jakie opcje mamy? Mimo że format standardowy A4 jest globalnym formatem, najczęściej stosowanym to niekiedy spotykamy takie jak formaty B4 czy B5.

Zrozumienie rozmiarów zamówionej przesyłki

Przygotowując się do wysyłki paczki, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rozmiar i format koperty. Jednakże, często można spotkać się z sytuacją, w której osoba wysyłająca paczkę nie ma pojęcia, jaki rozmiar koperty powinien wybrać.

W takim przypadku warto skorzystać z poradników dostępnych w Internecie lub poprosić o pomoc personel sklepu. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji na temat rozmiarów i formatów kopert, które mogą się przydać przy wysyłce paczek.

Rozmiar koperty to nic innego jak szerokość i długość jego boków. Format natomiast to stosunek szerokości do dług ości koperty. Najprościej format oblicza się poprzez podzielenie długości przez szerokość, czyli wykonujemy stosunek A do B i uzyskujemy taki wynik: np. 154x114 mm (długość 154 razy szerokość 114 daje nam format 1,35).

Natomiast całkowita powierzchnia kopert to jej boki po dodaniu tych górnych i dolnych - np. jeżeli rozmiar koperty to 162x114 cm to całkowita powierzchnia spadka to 162+114x2=490 cm^2. Jak widzisz obliczanie rozmiaru kartoniku czy skrzyneczki z suszu KOH jest łatwe i można je zrobić w każdym momencie.

Podsumowanie

Podsumowując, rozmiary i formaty kopert są ważnymi czynnikami przy wyborze odpowiedniej koperty do wysyłki dokumentów czy listów. Standardowe rozmiary kopert, takie jak C6, DL, C5, czy C4 są dostępne w większości sklepów papierniczych. Natomiast, niestandardowe rozmiary, takie jak B4, B3, B2, czy B1, mogą być potrzebne do wysyłki specjalnych przedmiotów, takich jak plakaty lub mapy. Formaty kopert to prostokątne, kwadratowe, panoramiczne, wąskie, duże koperty formatu "A" oraz koperty typu "wallet". Ważne jest, aby przed wyborem odpowiedniej koperty sprawdzić dokładne wymiary i format oferowane przez producenta. W ten sposób uniknie się problemów związanych z niedopasowaniem koperty do potrzeb oraz zagwarantuje bezpieczne i estetyczne pakowanie dokumentów.